foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

19 listopada 2012 r. w GOK w Kurowie odbyła się kolejna edycja konkursu recytatorskiego literatury patriotycznej poświęconej walkom Polaków od czasów zaborów, powstań narodowych po okres II wojny światowej.


 

Listopad jest miesiącem szczególnym w dziejach naszego narodu. Rozpoczyna się świętem wszystkich zmarłych, czcimy pamięć osób bliskich naszemu sercu i bohaterów, którzy polegli na polu chwały, broniąc naszej Ojczyzny. 11 listopada – wielkie święto narodowe – 94 rocznica Odzyskania Niepodległości i koniec miesiąca (29/30) – 182 rocznica wybuchu krwawo stłumionego powstania.


Nie możemy zapomnieć o wartościach najważniejszych dla każdego Polaka, o tym, co przez wieki stanowiło o naszej tożsamości narodowej, o sztandarach i proporcach, i widniejących na nich słowach: „Bóg, Honor, Ojczyzna” oraz o tych, którzy polegli w ich obronie. Dlatego należy przypomnieć o tym młodemu pokoleniu Polaków, uczyć patriotyzmu, by wyrastając na nowoczesnych obywateli Europy, nie zapomnieli, że są spadkobiercami Kościuszki, Sowińskiego, Dąbrowskiego, Piłsudzkiego, żołnierzy broniących Westerplatte i zdobywających Monte Cassino.

W bogatym repertuarze przygotowanym przez uczniów szkół podstawowych i gimnazjów można było usłyszeć opowieści o trudnym losie żołnierzy – tułaczy, o bezgranicznej miłości do ojczyzny, gotowości do złożenia najwyższej ofiary, o tragedii młodych ludzi i okrucieństwie wojny.

51 recytatorów przygotowanych przez 25 nauczycieli – instruktorów reprezentowało 18 szkół naszego regionu. Honorowy mecenat nad konkursem objął Starosta Puławski; patronowało także SWIOW im. T. Kras z Lublina.

Naszą szkołę reprezentowali: Dominika L., Wiktoria M., Adrian P. z kl. IV oraz Angelika G. i Olga P. z kl. V. Uczniów kl. IV do udziału w konkursie przygotowała pani Monika Jędrychowska, kl. V- Anna Tarkowska.


Wśród nagrodzonych recytatorów znalazła się Wiktoria M. – zajęła IV miejsce, a wyróżnienia otrzymały: Angelika G. i Olga P. Jako upominki uczennice otrzymały nagrody rzeczowe: babingtona, piłkę ręczą, zestaw gier. Są zadowolone, że mogły uczestniczyć w takiej imprezie. Olga twierdzi, że wiele się tam nauczyła, mogła słuchać i oglądać prezentacje rówieśników z innych szkół, na pewno skorzysta z tych doświadczeń. Angelika chętnie pojechałaby jeszcze raz. Teraz wie, że trzeba dużo ćwiczyć, pozbyć się tremy. aby świetnie wypaść przed tak dużą publicznością. Wszyscy uczestnicy już teraz chcą brać się do pracy, by móc wziąć udział w kolejnym konkursie.

 

Anna Tarkowska

 

Contribute!
Books!
Shop!

2020 Copyright ZPO Klementowice Rights Reserved