foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

„Ojczyzna to kraj dzieciństwa
Miejsce urodzenia
To jest ta mała najbliższa
Ojczyzna

Miasto miasteczko wieś
Ulica dom podwórko

Pierwsza miłość
Las na horyzoncie
Groby (…)”

Tadeusz Różewicz

            Ojczyzna to nie tylko kraj, którego obywatelami jesteśmy, nie tylko państwo, w którym mieszkamy. Na co dzień żyjemy w naszej małej ojczyźnie – miejscu, gdzie się urodziliśmy i wzrastamy.  Ale czy znamy wystarczająco dobrze nasz region, jego najpiękniejsze zakątki, najcenniejsze zabytki, najciekawsze legendy? Aby lepiej poznać naszą miejscowość i jej historię, uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę szlakiem zabytków Klementowic. Naszymi przewodnikami były uczennice Zespołu Szkół Agrobiznesu w Klementowicach, które pracują nad projektem „600-lecie Parafii Klementowice”. Zachęcamy do przeczytania sprawozdania oraz obejrzenia krótkiej  fotorelacji z tego dnia.                             

                Dnia 18.10.2017r. w środę całą klasą wybraliśmy się na wycieczkę szlakiem pomników znajdujących się w Klementowicach. Po pierwszej godzinie lekcyjnej zeszliśmy z p. Emilią Sikorą do szatni, gdzie mogliśmy przywitać się i poznać nasze przewodniczki. Karolina i Dominika opowiedziały nam, dlaczego postanowiły zorganizować wycieczkę i wyjaśniły, jaki jest jej cel.

         Kiedy już wyruszyliśmy w drogę, uśmiechy nie znikały nam z twarzy nawet na sekundę. Pierwszą rzeczą, jaką mieliśmy zobaczyć, był dąb. Dominika przedstawiła nam o nim wiele ciekawostek. Potem wszyscy próbowaliśmy objąć drzewo. Jego obwód wynosi ok. 600cm. Do kolejnego pomnika szliśmy lasem, co było ciekawą atrakcją. Aby dotrzeć na miejsce, musieliśmy pokonać spory kawałek drogi. Pomimo wysiłku, dopisywały nam dobre humory. Pomnik, o którym opowiadała nam Karolina to Pomnik Legionistów upamiętniający Henryka Zetnika i Leopolda Jarosika. Następnie wszyscy ustawiliśmy się wokół niego i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. W drodze powrotnej poznaliśmy historię Żydów, którą upamiętnia pomnik usytuowany za torami na końcu Klementowic.  W miejscu tym w czasie II wojny światowej rozstrzelano ok. 350 Żydów, którzy nie nadawali się do pracy. Widząc zmęczenie naszego kolegi Piotrka, postanowiliśmy zrobić przerwę na odpoczynek i przekąszenie czegoś. Ostatnim punktem naszej wycieczki był Kościół Parafialny. Ciekawostką było dla nas to, że w miejscu, gdzie obecnie znajduje się świątynia, niegdyś stały dwie drewniane.  Do szkoły powróciliśmy zadowoleni, wzbogaceni mnóstwem informacji i ciekawostek. Po takiej długiej przechadzce obiad, który podała nam pani kucharka, smakował wyśmienicie.

Na koniec uczennice ZSA w Klementowicach przygotowały dla nas quiz, aby sprawdzić, ile udało nam się zapamiętać w tak krótkim czasie. Później odczytały prawidłowe odpowiedzi. Widząc zadowolenie na twarzach kolegów i koleżanek, spodziewam się, że każdy otrzyma dobry wynik. W ramach podziękowania Oliwia i Karolina wręczyły naszym przewodniczkom słodki upominek.

                                                                                Laura Ł. z kl. V

 

Contribute!
Books!
Shop!

2019 Copyright ZPO Klementowice Rights Reserved