foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

majdanek

21.09.2021 roku klasa VIII wraz z wychowawczynią Renatą Chołaj i katechetką Magdaleną Święs udała się na wycieczkę do Państwowego Muzeum na Majdanku. Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady (1941-1944). Celem naszego wyjazdu było przybliżenie losów ludzi więzionych w obozach koncentracyjnych, pogłębienie wiedzy historycznej  o okupacji niemieckiej na Lubelszczyźnie podczas II wojny światowej  oraz upamiętnienie ofiar nazizmu.                                                                                            

Wyjechaliśmy spod szkoły o godzinie 900. Po około 40 minutach jazdy autokarem byliśmy na Drodze Męczenników Majdanka w Lublinie, gdzie znajduje się muzeum. Po opłaceniu biletów wstępu przyszła do nas pani przewodnik, która przybliżyła nam historię obozu i opowiedziała o strasznych warunkach bytowych więźniów, którzy byli umieszczeni w przeludnionych drewnianych barakach, ograbieni z mienia, niedożywieni, schorowani, okrutnie traktowani przez funkcjonariuszy SS, zmuszani do ciężkiej pracy oraz masowo mordowani.

Na obszarze około 90 ha znajduje się 70 obiektów historycznych z lat 1941-1944, o których przeznaczeniu opowiadała nam przewodniczka. Mieliśmy okazję zobaczyć baraki, komory gazowe, krematorium, wieże, łaźnie, magazyny.

W niektórych barakach zorganizowane są różne wystawy, np. ekspozycja butów odebranych więźniom, ich ubrania, oznakowania, a nawet mogliśmy zobaczyć  wygląd wnętrza baraku z czasów funkcjonowania obozu. W jednym z budyn-ków utworzona była multimedialna wystawa „Więźniowie Majdanka” przywołująca pamięć o ofiarach tego miejsca. Oficjalnie zginęło tu prawie 80 tysięcy ludzi.

Zwiedzanie zakończyliśmy przy Mauzoleum-Pomniku Walki i Pamięci zabezpieczającym kopiec z prochami ofiar oraz oddającym hołd zamordowanym. Na jego kopule widnieje napis ‘’Los nasz dla Was przestrogą’’.

W Państwowym Muzeum na Majdanku spędziliśmy około dwie i pół godziny, to wystarczyło, by wzruszyć nasze serca. Była to niezapomniana lekcja historii i patriotyzmu. O 1330 wróciliśmy do Klementowic i rozeszliśmy się

 do domów. Pozostało nam w pamięci wszystko, co zobaczyliśmy i usłysze -liśmy. Pojawiła się refleksja nad człowiekiem i tym do czego jest zdolny. Cieszę się, że mogę żyć w wolnym, bezpiecznym kraju.

Uczennica kl. VIII

Amelia W

Contribute!
Books!
Shop!

2023 Copyright ZPO Klementowice Rights Reserved