Razem możemy więcej!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

             004

        Palma wielkanocna stanowi nieodłączny element obchodów Świąt Wielkanocnych. Święcimy ją podczas uroczystości Niedzieli Męki Pańskiej na pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Jest symbolem jego męki oraz tryumfu.                                                              

            Aby zaszczepić w dzieciach i młodzieży tę tradycję oraz nauczyć je wicia palm, chętni uczniowie z klasy 4 i 8 wzięli udział w warsztatach. Odbyły się one dzięki uprzejmości pań z KGW „Kobiety Razem” w Klementowicach. Uczniowie uczestniczyli w dwóch spotkaniach. Podczas pierwszego z nich poznaliśmy różnorodne techniki wykonywania kwiatów z bibuły i krepiny. Dzieci przekonały się, że to żmudna i czasochłonna praca. Podczas drugiego spotkania Pani Halina Rodzik i Pani Irena Frejowska przedstawiły nam informacje dotyczące przygotowywania palm, ich historii i tradycji święcenia. Dzieci mogły przekonać się o ich różnorodności - w zależności od regionu różnią się one bowiem wyglądem oraz techniką wykonania. Dowiedzieliśmy się, jakich roślin w palmie nie może zabraknąć oraz co one symbolizują. Następnie każdy przystąpił do pracy. Pod czujnym i fachowym okiem pań z koła gospodyń każdy uwił swoją palmę. Niektórych tak to wciągnęło, że wykonali ich kilka. Wszystkie były bardzo oryginalne i przepiękne!

            Palmy wykonane podczas warsztatów zostały sprzedane na kiermaszu w szkole. Nikt nie spodziewał się, że rozejdą się tak szybko, a dochód z ich sprzedaży przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Zebraliśmy 558 zł, które zostaną przekazane na rzecz Podopiecznych Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

Serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym Uczniom oraz ich Rodzicom, którzy wsparli nas w zdobyciu potrzebnych materiałów. Dziękuję Wiktorii z klasy VIII, która była inicjatorką podjętych działań.

Szczególne podziękowania dla wszystkich Pań z Koła Gospodyń Wiejskich „Kobiety Razem” w Klementowicach, bez których całe przedsięwzięcie nie miałoby szans zostać zrealizowane. Dziękujemy za miłe przyjęcie, serdeczną atmosferę, przekazaną wiedzę i umiejętności.

Razem możemy więcej!

Emilia Sikora