Sylwester Byzdra
Kategoria:

Dnia 17. 12. 2013 r. w Szkole Podstawowej w Klementowicach odbył się spektakl profilaktyczny pt.: ,,Najlepszy z najlepszych’’.

W tym przedstawieniu główną rolę grała pani Antonina, która wcielała się

w rolę: dziewczyny Mariolki, mamy Jacka oraz pani nauczycielki.

Natomiast pan wcielał się w rolę ucznia - Jacusia Lebiody oraz prezentera pogody- pana Mariusza Schaboszczaka.

Czytaj więcej: Najlepszy z najlepszych
Bożena Brzozowska
Kategoria:

Oceniamy kształtująco- jeszcze nie wszyscy, jeszcze nie tak często, jakby należało. Ale mamy cel-nauczyć uczniów uczyć się.

    Grudzień to czas podsumowań. Rozważamy, na ile udało nam się zrealizować zadania w mijającym roku. W naszej szkole był to czas szczególny. Realizowaliśmy i będziemy to czynić nadal, zadania               z kolejnych modułów programu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Rozwijanie uczenia się i nauczania”.

 

    Nasi nauczyciele powoli mają szansę stać się ekspertami od strategii oceniania kształtującego, które wdrażamy od trzech lat (rada pedagogiczna uczestniczyła w programie SUS-OK, obecnie RUN                      i SPLO  w CEO ), oceniania, które jest wspierającym w procesie uczenia się.

    Uczenie się –to proces społeczny. Dzięki strategiom oceniania kształtującego organizujemy pracę         w parach, grupach. Uczniowie mają okazję uczyć się aktywnie. Nauczyciele systematycznie , na każdej lekcji ,podają cele w języku ucznia, kryteria -tzw. Na CoBeZu ( na co będziemy zwracać  uwagę), podejmują coraz więcej prób przekazywania  informacji zwrotnej dla ucznia na temat efektów  uczenia się .

   Podjęliśmy  próbę zorganizowania Triad  Nauczyciel-Uczeń-Rodzic, mających na celu przekazanie             i pozyskanie informacji zwrotnej na temat osiągnięć, niedociągnięć, wskazówek do dalszej pracy. Takie spotkania są   okazją do ustalenia pomocy i wsparcia dla uczniów z trudnościami w uczeniu się ale jednocześnie mają uświadomić dzieciom, że one są też współodpowiedzialne za efekty

    Uczymy się wszyscy-dzieci, nauczyciele. Bo czy dzisiejsza szkoła może się nie uczyć? Czy dyrektor , nauczyciele  mogą się nie uczyć? Pytanie raczej retoryczne.

   Uczestnicząc w  szkoleniach , warsztatach, studiach, debatach w ramach współpracy z CEO mamy możliwość wymiany doświadczeń. Podczas spotkań wyjazdowych spotykamy wielu fantastycznych ludzi-nauczycieli, dyrektorów, mentorów/ trenerów, którzy dużo dobrego starają się robić dla polskiej szkoły. Dzielimy się   doświadczeniami z ludźmi, którzy z pasja wykonują swój zawód.

  Dla nas -nauczycieli/dyrektora, jeśli tylko chcemy, współpraca w ramach wspomnianych programów może być niezwykle twórcza i inspirująca. Dorze posłuchać , jak inni wykonują podobne zadania.

   Spotykając  się podczas zjazdów, kursów  na platformie e-lerning  dostrzegamy, że inni tez borykają się z kłopotami i mają uśmiech na twarzy… ,że wytrwale, dzień po dniu starają się zmieniać oblicza swoich szkół.

    Z tego miejsca wypada mi podziękować moim nauczycielom, że podjęli  ten trud ciągłego  uczenia się. Mam nadzieję, że z nowym rokiem dołączą Ci nie do końca przekonani czy zmotywowani.

 W naszych runowych zadaniach mocno wspiera nas trenerka i mentorka –Mirka R., która systematycznie i z przekonaniem utwierdza nas, że to co robimy ma sens, że warto, że na wyniki trzeba czekać.

   Dziękujemy rodzicom za to, że korzystają z NaCoBeZu,  monitorując pracę domową  swoich dzieci.

   Nowy Rok-to dla nas kontynuacja zadań OK-jowych. Kolejny rok szkoleń, debat .

   Niby nic nowego –ale znowu na swej drodze, z wielka radością  spotkamy ludzi z pasją.

                                                                                                          Bożena Brzozowska

 

Bożena Brzozowska
Kategoria:

Ferie świąteczne-grudzień 2013

Dnia 23 grudnia 2013/poniedziałek-  rozpoczyna się  przerwa  świąteczna dla uczniów szkoły podstawowej i potrwa do 03 stycznia 2014/piątek.

Dni 02 i 03 stycznia sa dniami dodatkowo wolnymi (z 6)od zajęć lekcyjnych.

Przedszkole pracuje w godzinach 7.00-16.00.  Ze względu na niższą frekwencję zaplanowana jest 1 grupa łączona. Autobus szkolny w tych dniach nie kursuje.

Dnie wolne w przedszkolu : 24,25 i 26 grudnia 2013 –nie wliczane są do osobodni.

                                               B. Brzozowska