ARCHIWUM

Sylwester Byzdra
Odsłony: 2213

Dnia 04-05.06.2013r. wspólnie z klasą IV i VI oraz z naszymi wychowawczyniami wyjechaliśmy na wycieczkę do Krakowa. W planach mieliśmy również zwiedzić kopalnię soli w Wieliczce.

Wyruszyliśmy spod szkoły o 730, a na miejscu byliśmy ok. 1300. Po drodze zatrzymaliśmy się w Niepołomicach, aby obejrzeć Zamek Królewski.

 

Pani przewodnik, która jechała z nami spod samej szkoły, opowiadała nam historię powstania tego zamku oraz co obecnie się w nim znajduje. Robiliśmy zdjęcia. Potem spod zamku pojechaliśmy do Wieliczki. W kopalni musieliśmy pokonać ogromną liczbę schodów. Im niżej schodziliśmy, tym było coraz chłodniej. Na dole przewodniczka opowiadała nam wiele ciekawostek.

Spacerując podziemnymi korytarzami uczestnicy podziwiali komory, kaplice, podziemne jezioro oraz rekonstrukcje starych urządzeń służących do wydobywania soli. Na wszystkich największe wrażenie wywarła Kaplica św. Kingi z żyrandolami z solnych kryształków i rzeźbami wykonanymi przez górników w soli. Przewodniczka opowiadała nam, jak w dawnych czasach wydobywana była sól i jakich narzędzi używano do wybierania soli. Wycieczka po kopalni soli zajęła nam 3 godziny.

Pod koniec dnia kierowca autokaru zawiózł nas do Krakowa do schroniska, w którym nocowaliśmy.

Następnego dnia pobudkę mieliśmy o 600. Ze schroniska wyjechaliśmy ok740.

W planach było zwiedzanie Krakowa. Po śniadaniu zwiedzanie rozpoczęliśmy od Wawelu.

Niezapomniane wrażenie wywarł na nas widok Krakowa z wieży Kaplicy Króla Zygmunta. Podobnie, jak groby królów polskich i wielkich Polaków np. prezydenta Kaczyńskiego znajdujące się w Katedrze na Wawelu oraz dziedziniec i posag smoka wawelskiego. Byliśmy też w Kościele na Skałce, gdzie znajdują się nagrobki wielu znanych, polskich artystów. Tam tez mszę prymicyjną odprawiał Karol Wojtyła. Następnie pani przewodnik zaprowadziła nas zabytkowymi uliczkami Krakowa do Kościoła Mariackiego, w którym zobaczyliśmy piękny, zabytkowy ołtarz autorstwa Wita Stwosza z ogromnymi figurami świętych. Skrzydła ołtarza są ruchome i przedstawiają sceny z życia Matki Bożej.

Po wyjściu z kościoła wysłuchaliśmy hejnału mariackiego, który jest odgrywany

z wieży kościoła o godzinie 1200 w południe. Następnym etapem naszego zwiedzania był Uniwersytet Jagielloński. Jest to najstarsza wyższa uczelnia w Polsce i największa w Krakowie

Na rynku mieliśmy czas wolny, i pod okiem czujnych opiekunów, w stylowych kramach Sukiennic zakupiliśmy pamiątki z Krakowa.

Około godziny 1400 spotkaliśmy się z naszym pilotem pod pomnikiem Adama Mickiewicza i poszliśmy na obiad. Po obiedzie przeszliśmy na parking, tam czekał autokar, który odwoził nas do domu. Pod szkołą byliśmy ok. 2100.

Wycieczka po Krakowie była niesamowita. Najbardziej podobała mi się Wieliczka oraz Sukiennice. Szkoda tylko, że trwała tak krótko, gdyż w tym pięknym mieście jest wiele zabytków do obejrzenia. Na pewno poleciłabym zobaczyć Kraków, Wieliczkę oraz pokazać te miejsca tym, którzy jeszcze ich nie widzieli.

Monika Mazur, kl. V

Kategoria: