ARCHIWUM

Odsłony: 2014

INFORMACJA DLA RODZICÓW

Od 2014 r. obowiązują nowe zasady rekrutacji do przedszkola i klasy I szkoły podstawowej na rok szkolny 2014/2015 (ustalone w ustawie o systemie oświaty z dnia 6 grudnia 2013 r. (Dz. U. z 2014 r. poz. 7)

W dniach od 24 lutego do 06 marca 2014 przyjmujemy

  • DEKLARACJE O KONTYNUACJI EDUKACJI PRZEDSZKOLNEJ W PRZEDSZKOLU W KLEMENTOWICACH W 2014/2015
  • ZGŁOSZENIE UCZNIA DO KLASY I SP W KLEMENTOWICACH

DEKLARACJE I ZGŁOSZENIA NALEŻY SKŁADAĆ W SEKRETARIACIE ZPO W GODZ. 7-15.00

                                               Rekrutacja na wolne miejsca

Od 07-28 marca 2014 rozpoczynamy rekrutację na wolne miejsca do przedszkola i do klasy I Szk. Podst.

Wnioski wraz z dokumentacją należy składać w sekretariacie w ustalonym terminie.

Arkusze deklaracji, wniosków i oświadczeń do pobrania w zakładce PLIKOWNIA

 

Zasady rekrutacji dzieci do Gminnego Przedszkola w ZPO w Klementowicach na rok szkolny 2014/2015[i]

1. Dzieci przyjmowane są do przedszkola po przeprowadzeniu postępowania

rekrutacyjnego.

2. W Gminnym Przedszkolu w Klementowicach na rok szkolny 20142015 obowiązują dwa rodzaje dokumentów dotyczących zgłoszenia dziecka do przedszkola, czyli:

Kandydaci do przyjęcia

Dokument

Termin składania

 

Dzieci 5-6 letnie podlegające rekrutacji

 

Wniosek o przyjęcie

 

07– 28 marca 2014r

Dzieci już uczęszczające do przedszkola                   w 2013-2014

 

Deklaracja o kontynuacji

edukacji przedszkolnej dziecka

24 luty -06 marca 2014r.

 

Dzieci 3 i 4 letnie

 

Wniosek o przyjęcie

07– 28 marca 2014r

 

4. Rodzice dzieci przyjętych do przedszkola, składają corocznie deklarację                      o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w przedszkolu, do którego dziecko zostało wcześniejprzyjęte. Druki deklaracji są do pobrania w przedszkolu lub na stronieinternetowej placówki. Deklaracje o kontynuowaniu wychowania przedszkolnegonależy składać w przedszkolu od 24 lutego do 28 marca 2014 r. Brak złożenia deklaracjijest jednoznaczny z rezygnacją z przyznanego miejsca.

5. W okresie od 07 do 28 marca trwa postępowanie rekrutacyjne na wolne miejsca

w przedszkolu dla dzieci.

6. W pierwszej kolejności do Gminnego Przedszkola przyjmuje się dzieci zamieszkałe na obszarze Gminy Kurów. W sytuacji, gdy po przeprowadzeniu postepowania rekrutacyjnego Przedszkole dysponuje nadal wolnymi miejscami, kandydaci/dzieci zamieszkali poza terenem Gminy Kurów, mogą zostać przyjęci.

7. Postępowanie rekrutacyjne jest prowadzone na wniosek rodzica, złożony do dyrektora przedszkola. Druki wniosków są do pobrania w przedszkolu, na stronie internetowej: www.gp.spklem.pl

8. Do wniosku dołącza się oświadczenia i dokumenty w oryginale lub notarialnie poświadczonej kopii bądź w postaci kopii poświadczanej za zgodność za oryginałem przez organ wydający dokument.

9. Do wniosku należy dołączyć wybrane dokumenty i oświadczenia potwierdzające spełnianie przez kandydata/dziecko kryteriów określonych w Ustawie z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. Są to:

1) oświadczenie o wielodzietności rodziny dziecka,

2) orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu              na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy   z dnia 27. Sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ( Dz. U. z 2011r. nr 127, poz.721,z późn. zm.);

3) prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację rodziców dziecka, akt zgonu rodzica;

4) oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem;

5) dokument poświadczający objęcie dziecka piecza zastępczą.

Oraz ponadto:

6) zaświadczenie o zatrudnieniu lub zaświadczenie z uczelni o nauce w systemie dziennym,

7) oświadczenie o zamieszkaniu na terenie Gminy Kurów,

8) oświadczenie o prowadzeniu gospodarstwa rolnego, zaświadczenie z urzędu skarbowego o rozliczaniu podatku dochodowego

10. Wzory oświadczeń dołączone są do wniosku, które można pobrać w przedszkolu lub ze strony internetowej placówki: www.gp.spklem.pl

11. Komisja rekrutacyjna przyjmuje kandydata do przedszkola, jeżeli w wyniku postepowania rekrutacyjnego kandydat został zakwalifikowany oraz złożył wszystkie wymagane dokumenty.

12. Postępowanie rekrutacyjne przebiega w etapach:

1) Etap zerowy: składanie deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w przedszkolu, do którego dziecko zostało wcześniej przyjęte

2) Pierwszy etap: przyjmowanie wniosków o przyjęcie dziecka do przedszkola na wolne miejsca. Jeśli liczba wniosków jest taka sama lub mniejsza - wszystkie dzieci zostają przyjęte. W przypadku większej ilości kandydatów, zamieszkałych na terenie Gminy Kurów niż wolna liczba miejsc w przedszkolu, przeprowadza się rekrutację                z uwzględnieniem kryteriów podstawowych określonych w ustawie o systemie oświaty oraz kryteriów dodatkowych uzgodnionych z organem prowadzącym. Do każdego kryterium przyznaje się określoną liczbę punktów.

Do kryteriów podstawowych należą:

a) wielodzietność rodziny – 10 punktów,

b) niepełnosprawność kandydata – 10 punktów,

c) niepełnosprawność rodzica/rodziców – 10 punktów,

d) niepełnosprawność rodzeństwa – 10 punktów,

e) samotne wychowywanie dziecka – 10 punktów,

f) objęcie pieczą zastępczą – 10 punktów,

3) Drugi etap: w przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub po zakończeniu tego etapu przedszkole nadal dysponuje wolnymi miejscami, przeprowadza się drugi etap postępowania rekrutacyjnego na podstawie kryteriów określonych przez organ prowadzący przedszkole, przydzielając im odpowiednią ilość punktów:

a) wielodzietność rodziny – 10 punktów,

b) niepełnosprawność kandydata – 10 punktów,

c) niepełnosprawność rodzica/rodziców – 10 punktów,

d) niepełnosprawność rodzeństwa – 10 punktów,

e) samotne wychowywanie dziecka – 10 punktów,

f)objęcie pieczą zastępczą – 10 punktów,

g)Dziecko urodzone w 2009r. lub 2008 r. (5, 6 –lat) – roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne – 100 punktów

h) Aktywność zawodowa obu rodziców kandydata (oboje rodzice pracujący) lub studiujący w trybie dziennym – 10 punktów (lub 5 za pracę jednego z rodzica)

i) Rodzice prowadzą gospodarstwo rolne lub pozarolniczą działalność gospodarczą – 8 punktów (lub 4 za pracę jednego z rodzica)

j) kontynuowanie edukacji przedszkolnej przez rodzeństwo kandydata/dziecka w roku szkolnym 2014/2015 w Gminnym przedszkolu w Kurowie – 2 punkty

k) Pobyt dziecka w przedszkolu powyżej 5 godzin - 2 punkty

l) Dziecko urodzone w 2010 r – 2 punkty

13. Dzieci zamieszkałe poza obszarem Gminy Kurów mogą być przyjmowane do przedszkola, jeśli po przeprowadzeniu obu postępowań rekrutacyjnych       w przedszkolu są wolne miejsca. W przypadku większej liczby dzieci zamieszkałych poza obszarem gminy niż wolnych miejsc w przedszkolu przeprowadza się postępowanie rekrutacyjne na tych samych zasadach co w etapie drugim.

14. Jeżeli przyjęcie dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub opinią specjalistyczną wymaga przeprowadzenia zmian organizacyjnych pracy przedszkola powodujących dodatkowe skutki finansowe, dyrektor może przyjąć dziecko tylko po uzyskaniu zgody organu prowadzącego.

15. Wszystkie oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

16. Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może żądać od rodziców kandydata dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach określonych w pkt. 9 w wyznaczonym terminie lub może zwrócić się do Wójta Gminy Kurów  o potwierdzenie tych okoliczności.

17. Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora przedszkola. Dyrektor wyznacza przewodniczącego komisji rekrutacyjnej. Do zadań komisji rekrutacyjnej należy:

1) sprawdzenie wszystkich złożonych wniosków wraz z oświadczeniami pod względem formalnym,

2) ustalenie wyników postępowania rekrutacyjnego i podanie do publicznej wiadomości listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przedszkola,

3) ustalenie i podanie do publicznej wiadomości listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych zawierającej nazwiska i imiona dzieci, liczbę wolnych miejsc oraz uzyskaną liczbę punktów,

4) listy podaje się do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie ich w widocznym miejscu w siedzibie przedszkola. Listy zawierają nazwiska i imiona dzieci uszeregowane w porządku alfabetycznym i informację o najniższej liczbie punktów, która uprawnia do przyjęcia, datę wywieszenia oraz podpis przewodniczącego,

5) sporządzenie protokołu postepowania rekrutacyjnego.

18. W terminie 7 dni rodzic może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka do danego przedszkola. Uzasadnienie sporządza się w ciągu 5 dni od dnia wystąpienia przez rodzica  z wnioskiem. W terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia rodzic może wnieść do dyrektora przedszkola odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej. W terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania dyrektor rozpatruje je i dokonuje rozstrzygnięcia. Na rozstrzygnięcie dyrektora służy skarga do sądu administracyjnego.

19. Jeżeli w wyniku postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2014/2015 dziecko zamieszkałe na terenie gminy Kurów, któremu ta gmina ma obowiązek zapewnić możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego, nie zostało przyjęte, dyrektor informuje o tym fakcie Wójta Gminy Kurów. Wójt obowiązany jest pisemnie wskazać rodzicom inne publiczne przedszkole lub inną publiczną formę wychowania przedszkolnego, które mogą przyjąć dziecko.

20. Jeżeli po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego przedszkole posiada nadal wolne miejsca, dyrektor przedszkola przeprowadza postępowanie uzupełniające, które trwa do końca sierpnia każdego roku i przeprowadza się je według zasad określonych w pierwszym postępowaniu rekrutacyjnym.

21. O przyjęciu dziecka do przedszkola w trakcie roku szkolnego decyduje dyrektor przedszkola.

22.Wszystkie terminy postępowań rekrutacyjnych, terminy składania dokumentów oraz terminy postępowań uzupełniających w Gminie Kurów określa dyrektor przedszkola w uzgodnieniu z Wójtem Gminy Kurów.

 



[i] zasady rekrutacji ustalono na podstawie ustawy o systemie oświaty z dnia 6 grudnia 2013 r. (Dz. U. z 2014 r. poz. 7).

 

Rekrutacja do klasy I w tzw. okresie przejściowym

Kryteria rekrutacji do klasy pierwszej w Szkole Podstawowej  na rok szkolny 2014/2015

 

  1. PRZED ROZPOCZĘCIEM REKRUTACJI PRZYJMOWANE SA ZGŁOSZENIA DZIECKA DO KLASY 1 ( dla dzieci mieszkających w obwodzie szkoły, na terenie Gminy Kurów)
  2. ZGŁOSZENIA SKLADAĆ NALEŻY W SEKRETARIACIE ZPO W TERMINIE 24.02-06.03.2014
  3. REKUTACJA PROWADZONA JEST NA WOLNE MIEJSCA

 

 W postępowaniu rekrutacyjnym do klas I w szkole podstawowych obowiązują niżej wymienione kryteria.

  • Każdemu kryterium przypisana jest określona liczba punktów.
  • W przypadku uzyskania przez grupę kandydatów równorzędnych wyników, komisja rekrutacyjna, ustalając kolejność kwalifikacji, bierze pod uwagę  kolejność zgłoszeń
  • Komisja rekrutacyjna może określić wykaz dokumentów/oświadczeń potwierdzających spełnianie kryteriów.
  • W przypadku nieprzedłożenia przez rodzica/prawnego opiekuna dokumentów określonych przez komisję rekrutacyjną - potwierdzających spełnianie kryteriów, komisja rekrutacyjna rozpatrując wniosek, może nie uwzględnić danego kryterium.
  • Wielodzietność rodziny kandydata oznacza rodzinę, która wychowuje troje i więcej dzieci (art. 20b ustawy o systemie oświaty).
  • Samotne wychowywanie dziecka oznacza wychowywanie dziecka przez pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba że osoba taka wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem (art. 20b ustawy o systemie oświaty).

 

 

L.p.

Kryteria

Liczba punktów

1.

Dziecko, które ubiega się o przyjęcie do klasy pierwszej w szkole obwodowej

128

2.

Dziecko zamieszkałe na terenie gminy, w której znajduje się wybrana szkoła

64

3.

Dziecko, którego rodzeństwo uczęszcza i będzie uczęszczać w następnym roku do szkoły, do której o przyjęcie ubiega się kandydat

32

4.

Dziecko, które realizowało obowiązek przedszkolny w obwodzie szkoły

16

5.

Dziecko ,którego rodzice pracują na terenie gminy Kurów

8

6.

Wielodzietność rodziny kandydata

1

7.

Niepełnosprawność kandydata

1

8.

Niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata

1

9.

Niepełnosprawność obojga rodziców kandydata

1

10.

Niepełnosprawność rodzeństwa kandydata

1

11.

Samotne wychowywanie kandydata 
w rodzinie

1

12.

Objęcie kandydata pieczą zastępczą

1

 

Ustala się terminy postępowania rekrutacyjnego do klasy I Szkoły Podstawowej   w Klementowicach na rok szkolny 2014/2015

 

 

 

Lp.

Rodzaj czynności

Termin

 

Termin postępowania uzupełniającego

 

1.

 

Składanie wniosków wraz z załącznikami

 

 

07-28 marca br.

 

5 -9 maja br.

 

2.

 

Podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów   niezakwalifikowanych

 

 

11 kwietnia br.

o godz. 14.00

 

14 maja br.

   o godz. 14.00

 

3.

 

Podanie do publicznej wiadomości

listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych

 

 

30 kwietnia

o godz. 14.00

 

22 maja br.

o godz. 14.00

 

4.

 

Składanie wniosków

o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia

 

do 7 dni od dnia

podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych

 

5.

 

Przygotowanie i wydanie uzasadnienia odmowy przyjęcia

 

do 5 dni od daty  

złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia

 

6.

 

Złożenie do dyrektora odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej wyrażonego w pisemnym uzasadnieniu odmowy przyjęcia

 

do 7 dni od terminu

otrzymania pisemnego uzasadnienia odmowy przyjęcia

 

7.

 

Rozstrzygnięcie przez dyrektora odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej wyrażonego w pisemnym uzasadnieniu odmowy przyjęcia

 

do 7 dni od dnia złożenia do dyrektora odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej

 

 

 

Kategoria: