ARCHIWUM

Sylwester Byzdra
Odsłony: 3455

„Polskie drogi do niepodległości” - pod takim hasłem obchodzono w Zespole Placówek Oświatowych w Klementowicach 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji 8 listopada 2019r. odbyła się uroczysta akademia. Na początku wprowadzono poczet sztandarowy szkoły i cała społeczność odśpiewała 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, czym włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”. W pierwszej części wystąpili nasi najmłodsi wychowankowie przygotowani przez p. M. Widz. 5 i 6-latki z grupy przedszkolnej zaśpiewały piosenkę o Ojczyźnie oraz zaprezentowały układ taneczny krakowiaka do melodii „Płynie Wisła, płynie”. Następnie uczniowie z klas III-VII przedstawili montaż historyczno-poetycko-muzyczny pt. „Polskie drogi do niepodległości”. Wzruszająca poezja patriotyczna oraz pieśni niepodległościowe połączone rysem historycznym zapewniły ciekawe i poruszające widowisko.                    

Nauczyciele przygotowujący akademię - p. Elżbieta Kaznowska oraz p. Mieczysław Szczepaniak zadbali, aby spotkanie dostarczyło wrażeń artystycznych i oddało podniosły charakter Święta Niepodległości. Była to bardzo ciekawa i nietypowa lekcja historii, która na długo pozostanie w pamięci. Na zakończenie wszyscy obecni uczcili minutą ciszy poległych za wolność naszej Ojczyzny.

           Tę uroczystą akademię można było zobaczyć ponownie dnia 11 listopada w kościele parafialnym w Klementowicach, po Mszy św. w intencji Ojczyzny. Tym razem nasi uczniowie prezentowali się przed szerszą publicznością. Zostali oni bardzo serdecznie przyjęci przez wszystkich zebranych i nagrodzeni brawami. Wiele osób wzruszyło się podczas tego przedstawienia, czego wyraz dało składając podziękowania i gratulacje. Na zakończenie ksiądz proboszcz Zbigniew Fidut bardzo serdecznie podziękował występującym oraz wiernym licznie zgromadzonym tego wyjątkowego listopadowego dnia. Mamy nadzieję, że przedstawiony przez naszych uczniów program pozostanie głęboko i na długo w pamięci wszystkich zgromadzonych.

Kategoria: