foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 262867415 7161962270487917 3245898945781081307 n

     W ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” nasi uczniowie brali udział w jednodniowej wycieczce, w której wzięło udział 32 dzieci i 3 opiekunów. Celem wycieczki było umożliwienie dzieciom poznawania Polski, dziedzictwa narodowego naszego regionu, w tym tradycji, zwyczajów, historii i zabytków kultury.                                   

            Pierwszym punktem było Muzeum Wsi Lubelskiej. Dzieci poznały wiele interesujących faktów o życiu dawnego społeczeństwa zamieszkującego te ziemie. Mogły zaobserwować bogactwo architektury minionej epoki,  a także różnice pomiędzy wsią a małym miasteczkiem. Zapoznały się z narzędziami i urządzeniami, które dziś są już raczej niespotykane, a dawniej stanowiły element życia codziennego tj. cep czy kołowrotek. Wszystkie obserwacje ubarwiała swoimi opowieściami pani przewodnik, która wyjaśniła między innymi: w jaki sposób działa wiatrak, dlaczego w dworku z Żyrzyna nie ma kuchni czy do czego służyła komora? Po zwiedzeniu skansenu dzieci uczestniczyły w warsztatach andrzejkowych, podczas których poznały dawne zwyczaje związane z katarzynkami oraz andrzejkami. Miejsce spotkania – stara chata, a także nikłe światło naftowych lamp i migoczący nad kuchnią kaflową ogień pomógł uczniom zrozumieć atmosferę późnojesiennych wieczornic i prac gromadnych. Ludzie zbierali się w jednym miejscu (w jednej chałupie) również ze względów ekonomicznych (aby zaoszczędzić naftę, dzięki której świeciły lampy). Dzięki tej wizycie dzieci mogą lepiej wyobrazić sobie warunki, w jakich żyli ludzie jeszcze sto lat temu.

            Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Dzieci wraz z przewodnikiem zwiedziły pałac wzniesiony około 1742 r, mogły podziwiać autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX wieku. Pani przewodnik opowiadała o niezwykłej kolekcji malarstwa, mebli, rzeźb, książek, porcelany i innego wyposażenia pozostałego po rodzinie Zamoyskich. Wizyta w tym muzeum stanowiła żywą lekcję historii i przyczyniła się do przygotowania dzieci do świadomego odbioru i ochrony dziedzictwa kulturowego.

         Ostatnią atrakcją było spotkanie z leśnikiem – p. Michałem Zielińskim z Lubelskich Parków Krajobrazowych, który oprowadził dzieci po parku okalającym rezydencję. Uczniowie mogli poznać wiele przyrodniczych ciekawostek na temat drzew, zwierząt czy pomników przyrody.

         Wycieczka uatrakcyjniła zajęcia lekcyjne, uczniowie mogli w praktyce odkryć ślady historii, tradycji i kultury naszego regionu.

                                                                               Emilia Sikora

Contribute!
Books!
Shop!

2023 Copyright ZPO Klementowice Rights Reserved