Spektakle profilaktyczne w naszej szkole

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 20230926 085324

            26 września br. mieliśmy okazję gościć w naszej szkole aktorów z Teatru Edukacyjno- Profilaktycznego „Maska” z Krakowa. Artyści zaprezentowali nam dwa spektakle.

            Pierwszy ze spektakli „Warzywa i owoce mają czarodziejskie moce” był adresowany dla dzieci przedszkolnych i uczniów klas I- IV. Opowiadał o pewnej księżniczce, która objadała się słodyczami, uwielbiała pić coca- colę i stroniła od owoców i warzyw. Dziewczynka zrozumiała swój błąd dopiero wtedy, gdy dopadł ją ból brzucha. Księżniczka postanowiła szukać pomocy i w tym celu zakupiła nawet magiczny kamień od Czarownicy, by uniknąć zdrowej diety. Jednak magiczny kamień okazał się być zwykłym głazem… Dzięki pomocy Tygryska księżniczka przekonała się, że „zdrowe odżywianie to prawdziwe czary”.                                                   

            Aktorzy zachęcali widzów, aby prowadzić zdrowy tryb życia- zdrowo się odżywiać i zadbać o ruch na świeżym powietrzu. Spektakl bardzo podobał się dzieciom. Niektórzy uczniowie wzięli w nim aktywny udział. Widzowie nagrodzili aktorów gromkimi brawami.

            Uczniowie klas V- VIII obejrzeli przedstawienie pt. „Kliknij, akceptuj”, który opowiadał o skutkach uzależnienia od Internetu. Bohaterkami spektaklu były młode dziewczyny. Jedna z nich to Alicja – zakompleksiona dziewczyna, pogrążona w depresji, uzależniona od Internetu i podglądania życia koleżanki z klasy. Kasia to młoda influencerka, która udostępnia w Internecie większość swojego nieprawdziwego życia. Influencerka szkaluje Alicję, wyśmiewa i poniża ją w sieci . Pewnego dnia dziewczyna dowiaduje się, że Kasia popełniła samobójstwo. Okazuje się, że dziewczyna tak naprawdę nie umiała poradzić sobie z problemami rodzinnymi, które ją dotknęły, a w mediach społecznościowych wymyśliła rzeczywistość. Alicja zrozumiała, że Internet jest złudzeniem, w którym sami możemy kreować siebie i swoje życie, jak tylko chcemy.

               Spektakl ten poruszał również problem akceptacji samych siebie i tego, w jaki sposób Internet podcina nam skrzydła, dając sprzeczne wrażenia o tym, jak wygląda prawdziwe życie. Młodzi ludzie większość swojego wolnego czasu spędzają w mediach społecznościowych, przeglądają wiele przerobionych zdjęć oraz wyidealizowanej rzeczywistości. Zapominają, że w Internecie pokazujemy to, co chcemy. Rodzi to w nich problem z akceptacją siebie i swojego życia.

               Nasi uczniowie mogli obejrzeć spektakle profilaktyczne dzięki środkom z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kurowie.

               Serdecznie dziękujemy za możliwość spotkania się z artystami Teatru „Maska” z Krakowa i niezapomniane wrażenia!

                                                                                                                                         Pedagog szkolny